El Dorado
Historie rumu El Dorado začíná někdy kolem roku 1640, když na břehy Guyany připluli Evropané společně s cukrovou třtinou. Základní kámen rumů z oblasti Demerara položili Britové někdy v roce 1650, kdy představili původním obyvatelům destilaci.
Celý příběh rumů z Karibiku začíná příchodem Krištofa Kolumba, který spolu s dalšími Evropany přivezli do Karibiku cukrovou třtinu. Až o 150 let později dorazili do Guyany Holanďané a naučili indiánské kmeny z oblasti dnešní Guyany pěstovat cukrovou třtinu a založili zde první vesnice Essequibo a Berbice. Původně se třtina pěstovala v okolí břehů oceánu a podél největších řek. První cukr byl vyprodukován v roce 1658 a o tři roky již mířili zásoby cukru do Holandska.
Zlom v pěstování cukrové třtiny přišel po roce 1650, kdy Britové představili místním proces destilace. Samo sebou byla destilace velice populární a již v roce 1670 měla každá plantáž svoje destilační zařízení. Někdy před rokem 1700 vytvořili plantáže společnou alianci na vývoz rumu z melasy. Největším odběratelem rumů bylo královské námořnictvo, protože v roce 1677 vyšel v platnost rozkaz o povinném přídělu rumu pro každého námořníka. Námořnictvo si vybralo rumy z Guyany díky extra charakteru a značné hluboké chuti, kterou tyto rumy dosahovali díky destilaci v dřevěných sudech. Není to překlep, opravdu se dá destilovat i v dřevěných kotlech.
V roce 1752 začíná příběh samotné značky El Dorado. Tento rok bylo založeno město Demerara na březích stejnojmenné řeky. Postupem času se jednotlivé plantáže začali slučovat, taky díky zrušení otroctví v roce 1834, kdy otroky nahrazovali pracovníci z Číny, Indie a Evropy. Na konci 19. století zůstalo z původních 300 již jen 180 palíren. Nicméně rumy z Guyany zůstali velice oblíbené především v Anglii, tyto rumy se usadili jako pití pro střední třídu a často nahrazovali oblíbený gin.
Většina palíren postupně modernizovala a nahrazovala původní dřevěné kotle, novými kovovými. Naštěstí rum El Dorado se držel pořád tradice a nikdy původní postup výroby nezměnil, tak v roce 1998 Demerara Distillers Limited zůstala poslední palírnou s původním dřevěným destilačním kotlem. Díky tomu si rum El Dorado vytvořil zcela jedinečnou kategorii rum, takzvaných Demerara rumů, které jsou páleny v dřevěných kotlech a poté stařeny v dřevěných sudech. Díky tomuto postupu má rum El Dorado hlubší chutě za což vyhrál nejedno ocenění.
Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem